Teknoloji

Google’ın Yüz İfadeleriyle Mouse Kontrolü Sağlayan Teknolojisi

Google; başlangıçta oyuncular için tasarladığı Gameface Projesi’ni, Android platformuna getirmeye karar verdi. Açık kaynaklı olan bu teknolojiyi, geliştiriciler de kullanarak farklı uygulamalar geliştirebilecek.

Gameface teknolojisiyle kullanıcılar, yüz ifadeleriyle mouse kontrolü sağlayacak. Project Gameface, cihazın kamerasını ve MediaPipe’s Face Landmarks Detection API’ından gelen yüz ifadeleri datasını kullanarak çalışıyor. Bu sayede, kullanıcıların yüz, mimik ve kafa hareketleri algılanarak imleç hareketine dönüştürülerek yüzle kontrol imkanı sağlanıyor.

Google’ın Yüz İfadeleriyle Mouse Kontrolü Sağlayan Teknolojisi

Google geçtiğimiz yıl her yüz ifadesine farklı bir eylem atanabileceği haberini duyurmuştu. Bu özelleştirme imkanı ile Project Gameface’i daha da kullanışlı hale gelmiş oluyor.

Project Gameface’in ilham kaynağı ise quadriplejik’e (bedendeki fonksiyon kaybı) sahip video oyunu yayıncısı Lance Carr idi. Muscular dystrophy hastası olan Carr,Google ile iş birliği yaparak fahiş fiyatlı kafa takip sistemlerine daha uygun ve erişilebilir bir alternatif oluşturmayı hedefledi.

Bu yüzden başlangıçta oyuncular için tasarlanan Gameface Projesi, hareket bakımından kısıtlanmış kullanıcılara da yardımcı olacak şekilde genişletildi. Bu teknoloji sayesinde engelli kullanıcılar da artık cihazlarını daha kolay ve rahat bir şekilde kullanabilecekler.

ceylanpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu